05 Mart 2020

Otokar Busworld Turkey'e 5 Aracıyla Katıldı

 Otokar Busworld Turkey'e 5 Aracıyla Katıldı
Türkiye otobüs pazarının 11 yıldır lideri olan Otokar, Busworld Turkey 2020'de geniş ürün yelpazesi ile yer aldı. Elektrikli ve alternatif yakıtlı araçlar konusunda sektörün öncüsü olan Otokar, fuara 5 aracıyla katılırken yeni 12 metrelik elektrikli otobüsü Kent Electra'yı da sergiledi.
 
Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 57 yılı aşkın deneyimi ile ürettiği araçlarını bu kez Busworld Turkey 2020’de sergiledi. İleri teknolojiye sahip modern tasarımlı otobüsleriyle birçok ödüle layık görülen, elektrikli ve alternatif yakıtlı araçlar konusunda öncü olan Otokar, 3 gün boyunca şehir içi ve turizm sektörü için geliştirdiği araçlarıyla kullanıcılarla buluştu.
 
Türkiye'nin yanı sıra İspanya'dan Almanya'ya, Fransa’dan Belçika’ya kadar dünyanın 50 ülkesinde 40 binden fazla otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkânı sunan şirket, Busworld Turkey 2020’de geniş ürün yelpazesinden elektrikli otobüsü Kent Electra'nın yanı sıra Sultan LF, Sultan Mega, Sultan Comfort ve Doruk T otobüslerini sergiledi.
 
“LİDERLİĞİMİZİ 11’İNCİ KEZ PEKİŞTİRDİK”
Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında şirketin Türkiye ve yurtdışındaki konumunu değerlendirdi. Sektörde 57 yıllık tecrübesiyle şehir içi, turizm, okul ve personel taşımacılığı için geliştirdikleri araçların 50 ülkede kullanıldığını belirten Akgül, "Mühendislik kabiliyetimiz, geniş ürün gamımız ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda sunduğumuz özel çözümlerimiz sayesinde 2019 yılında da pazarda konumumuzu koruyup, Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası olduk. Global ölçekte yaşanan belirsizliklere ve iç pazardaki daralmaya rağmen kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeden uzun vadeli hedeflere odaklandık. Stratejimizi, ihracatımızı artırma ve globalleşme olarak belirledik. Sürdürülebilir büyümemizi koruma hedefiyle yolumuza cesur adımlarla devam ediyoruz. 2019'da ciromuzu yüzde 45 artışla 2,4 milyar TL'ye ulaştırdık. İhracatımız yüzde 78 artışla 340 milyon ABD doları olarak gerçekleşirken, ihracatın ciro içindeki payı ise yüzde 80’e ulaştı” dedi.
 
Otokar'ın faaliyet gösterdiği alanlarda 7-10 metre uzunluktaki küçük ve orta boy otobüsler ile 12-18 metre üstü şehir içi toplu taşımacılık otobüs segmentleri toplamında daralma yüzde 50’nin üzerinde gerçekleştirdiğini kaydeden Akgül; "Yaşanan daralmaya rağmen faaliyet gösterdiğimiz segmentlerin toplamında yılı yine pazar lideri olarak kapattık. Türkiye'de satılan her 3 otobüsten biri Otokar markalı oldu. Elde ettiğimiz bu başarıyla pazar liderliğimizi 11'inci kez pekiştirdik" açıklamasını yaptı.
 
“TÜRKİYE’DE SATILAN HER 3 OTOBÜSTEN 1’İ OTOKAR MARKALI”
Basri Akgül 2019 gelişmelerine ilişkin şunları söyledi; "2019’da Sultan comfort otobüsümüzü yeniledik. Tek araçla üç işi birden yapabilme imkânı sunan Sultan Comfort, hem turizm hem öğrenci hem de personel taşımacılığı yapan müşterilerimizin büyük beğenisini kazandı. Turizm sektöründeki canlanma ile yüksek yolcu ve bagaj kapasitesiyle dikkat çeken Sultan Mega, kullanıcıların öncelikli tercihleri arasında yer aldı. Otokar, 2019 yılında küçük ve orta boy otobüs segmenti özelinde yılı lider olarak tamamladı. Türkiye’de satılan her 3 küçük ve orta boy otobüsten biri Otokar markalı oldu. Turizm ve personel taşımacılığının yanı sıra geçen yıl Türkiye'nin dört bir yanındaki belediyelerin de toplu taşıma filolarını yenilikçi ve çevre dostu araçlarımızla güçlendirdik. 12-18 metre şehir içi toplu taşıma otobüs pazarında Otokar pazar payını 9 puan artırdı."
 
“AVRUPA’DAKİ OTOBÜS ÜRÜN PARKIMIZ HIZLA BÜYÜYOR”
Otokar'ın iç pazarda yakaladığı başarıyı ihracatta da sürdürdüğüne, 50 ülkede milyonlarca yolcuya hizmet veren Otokar'ın otobüs ihracatını adet bazında yüzde 29 artırdığına dikkat çeken Basri Akgül; "2019 yılında da uluslararası pazarlarda ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam ettik. Avrupa’da hedef pazarlarımız arasında yer alan Fransa’nın yanı sıra Malta, Romanya, İtalya, Sırbistan başta olmak üzere pek çok ülkede Otokar otobüs ürün parkı büyüdü. Sadece Fransa'daki toplam araç parkımız 2 bin 200 adedin üzerine çıktı. Otokar otobüslerinin yoğun olarak kullanıldığı Malta’dan 4’üncü kez sipariş aldık; Malta caddelerindeki Otokar markalı otobüs sayısı 240’ı aştı. Geçtiğimiz yıl Bükreş Belediyesi siparişinin teslimatlarını da başarıyla tamamladık.”
 
2019’DA AR-GE’YE 136 MİLYON TL AYIRDI
Otokar'ın ürün tasarımı ve geliştirme çalışmalarında öncülüğünü sürdürdüğünü belirten Akgül, alternatif yakıtlı araçlar konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyerek; “Global pazarlarda büyüme stratejimizi hayata geçirirken, yeni teknoloji ve uygulamaları da ürünlerimize yansıttık. 2019 yılında Ar-Ge’ye 136 milyon TL harcadık. Son 10 yıldaki Ar-Ge harcamamız 1,1 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti” açıklamasını yaptı.