24 Ocak 2022

Otokar, 13'üncü kez otobüs pazarının lideri oldu

Otokar, 13'üncü kez otobüs pazarının lideri oldu
 Otobüs sektöründe 2021 yılında da tercih değişmedi. Koç Topluğu şirketlerinden Otokar, bir kez daha kent içi toplu taşıma, personel ve turizm taşımacılığının gözde markası oldu. Koronavirüs pandemisinin getirdiği zorluklara rağmen Otokar, liderliğini korudu, 2021’i 13’üncü kez pazar lideri olarak tamamladı.
 
Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül; “Ticari araçlarda başarılı ve verimli bir yılı geride bıraktık. Faaliyet gösterdiğimiz otobüs segmentlerin toplamında 13'üncü kez lider olduk; 2021’in en çok tercih edilen otobüs markası olduk. Tüm otobüs pazarında satılan her 2 araçtan yaklaşık biri Otokar oldu. Şehir içi toplu taşımada Ankara, İzmir, İstanbul’un başta olmak üzere büyük şehirlerin toplu ulaşımda tercihi Otokar oldu. Turizm ve servis taşımacılığı alanında 2021’de yollara çıkan her 2 küçük otobüsten 1'i Otokar Sultan oldu. Elektrikli otobüsümüz Kent Electra karış karış Avrupa’yı dolaşıp test edildi. Atlas kamyonlarımız filoların öncelikli tercihlerinden olurken pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik.  2022’de de Türkiye otobüs pazarında liderliğimizi korumayı ve Avrupa başta olmak üzere ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz. 2022, Otokar'ın yenilik yılı olacak” dedi.

ÜST ÜSTE 13 YILDIR PAZAR LİDERİ
Geçen yıl Türkiye otobüs pazarının adetsel bazda yüzde 8’e yakın büyüdüğünü belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “2021 yılında şehirler arası otobüs pazarındaki daralmaya rağmen Türkiye’deki toplam otobüs satışları yüzde 8 oranında artış gösterdi. Geniş ürün gamımız, satış sonrası hizmetlerimiz, araçlarımızın yüksek ikinci el değeri ve markamıza duyulan güven ile bir kez daha sektörün ilk tercihi olduk. Faaliyet gösterdiğimiz segmentlerin toplamında pazar payımızı 2020’ye kıyasla dört puan artırdık. Türkiye’de satılan yaklaşık her iki otobüsten biri Otokar markalı oldu. Tüm mesai arkadaşlarımıza, iş ortaklarımıza, Otokar’ı tercih eden ve 13’üncü kez lider olmamızı sağlayan müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.
 
TURİZM VE SERVİS TAŞIMACILIĞINDA HER 2 ARAÇTAN 1’İ OTOKAR OLDU
Haziran ayında başlayan normalleşme süreciyle birlikte turizm ve servis taşımacılığı segmentinde satışların önemli ölçüde arttığını, Otokar küçük ve orta boy otobüslerin pazarda ön plana çıktığını belirten Akgül, “Geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 5 büyüyen küçük ve orta boy otobüs pazarında ilk tercih yine Otokar oldu. 700’e yakın otobüs satışı gerçekleştirdiğimiz bu segmentte satılan her iki araçtan yaklaşık 1’i Otokar markasını taşıdı. Sultan Comfort ve Sultan Mega pazarın en çok tercih edilen araçları oldu” açıklamasını yaptı.
 
TOPLU ULAŞIMDA 3 BÜYÜKŞEHİRİN TERCİHİ OTOKAR OLDU
Toplantıda pandemiyle birlikte toplu ulaşım tercihlerinde önemli bir dönüşüm yaşandığını belirten Basri Akgül şöyle konuştu: “Pandemi nedeniyle toplu taşıma araçlarında kapasitelerinin artırılması ihtiyacı doğdu. Belediyeler gerek pandemi ihtiyaçlarını karşılamak gerekse filolarını yenilemek amacıyla geçen yıl önemli alımlar yaptı. Pazar geçen yıla kıyasla yüzde 75’e yakın büyüdü. Türkiye’nin dört bir yanında ve dünyanın en büyük metropollerinde hizmet veren araçlarımızdan edindiğimiz tecrübeler ışığında ürettiğimiz araçlarımız en çok tercih edilenler listesinde yer aldı. 2021’de satılan her 2 belediye otobüsünden 1’i Otokar KENT oldu. Pazardaki payını en çok artıran firma Otokar oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir'de kazandığımız ihalelerle Türkiye'nin en büyük üç şehrinin otobüs tedarikçisi olduk. Önceki yıl aldığımız İzmir ESHOT siparişlerinin tamamını 2021 yılı içinde teslim ettik. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO’nun otobüs teslimatlarını 2021 yılı bitmeden gerçekleştirdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İETT ile 100 adetlik metrobüs ihalesinin kazanan ismi olduk. İstanbul için özel olarak tasarladığımız metrobüs teslimatlarımızı bu yıl içinde partiler halinde gerçekleştireceğiz.”
 
“ATLAS, TİCARETİN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEYE DEVAM EDİYOR”
Farklı iş kollarındaki işletmelerin iş yükünü hafifleten 8,5 tonluk Otokar Atlas’ın önceki yıl yenilenen tasarımı ve özelliklerinin pazarın beğenisini kazandığını belirten Akgül; “Faaliyet gösterdiğimiz 8,5 tonluk kamyon pazarı 2020’ye oranla yüzde 50’ye yakın büyüdü. Taşımacılık pazarındaki talep artışında Atlas kamyonumuz yüksek torku, güçlü motoru, üstün özellikleriyle ön plana çıktı. Bu alanda da pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Atlas’ın satışları 2020’ye kıyasla yüzde 64 arttı, filoların öncelikli tercihlerinden olduk” dedi. 
 
“GLOBALLEŞME ATILIMIMIZ SÜRÜYOR”
Ülkemizde ve 50’yi aşkın ülkede her gün milyonlarca yolcuya konforlu ve güvenli toplu ulaşım imkanı sunan Otokar’ın, 2021 yılında da Türkiye otomotiv ihracatına önemli katkı sağladığını belirten Akgül, “İtalya’dan Almanya’ya, İspanya’dan Fransa’ya hedef pazarımız olan Avrupa’da büyümemizi sürdürdük. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen otobüslerimizin dünyanın dört bir yanında, metropollerde kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Slovakya’nın Bratislava şehrinden aldığımız 40 adetlik siparişin teslimatlarına başladık. Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu’dan aldığımız yüksek adetli siparişlerin teslimatlarını bu yıl tamamlayacağız. Alternatifli yakıtlı araçlar ve elektrikli otobüsler konusunda küresel rekabette önemli bir oyuncu olan şirketimiz, Ukrayna’nın yanı sıra Romanya ve Azerbaycan’dan  yüksek adetlerde doğalgazlı KENT CNG siparişi aldı. Araçların teslimatlarını yıl içinde tamamlayacağız. Hatırlayacağınız üzere geçen yıl IVECO ile önemli bir anlaşmaya imza atmıştık. IVECO BUS otobüslerinin Türkiye’de üretilmesine yönelik anlaşma kapsamında da çalışmalarımıza geçen yıl başladık” dedi.
 
Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül; Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs üreticisi Otokar’ın yeni nesil elektrikli otobüsü KENT Electra’yı Türkiye’de ve Avrupa genelinde tanıttıklarını, aracın gittiği tüm ülkelerde büyük beğeni kazandığını paylaşarak şunları ekledi: “Koronavirüs pandemisi sonrasında Avrupa'nın ilk yüz yüze düzenlenen otomobil Fuarı IAA Mobility 2021'de elektrikli KENT otobüsümüz 2 binin üzerinde ziyaretçiyi taşıdı. Yer aldığı organizasyonlarda dinamik, zarif, modern tasarımıyla dikkat çeken KENT Electra, düşük işletme giderleriyle dikkatleri üzerinde topluyor. 300 kilometre üzerinde menzil sunabilen aracımız, Almanya'nın yanı sıra Fransa, İtalya, İspanya, Romanya ve Benelüks ülkelerinde büyük beğeni topladı.”
 
SEKTÖRDE İLKLERİN ÖNCÜSÜ KONUMUNDA
Sakarya Arifiye’deki 552 bin metrekare alana yayılı fabrikasında 500’ü aşkın Ar-Ge mühendisi ile faaliyetlerini sürdüren Otokar’ın 10 yıl içinde gerçekleştirdiği Ar-Ge harcamasının 1,3 milyar TL’ye ulaştığını aktaran Akgül; “Türkiye’de alternatif yakıtlı araçlar, akıllı otobüsler, elektrikli otobüsün ardından sürücüsüz otobüs projesinde de ilklerin öncüsü olan Otokar, Okan Üniversitesi iş birliği ile yürüttüğü otonom otobüsü projesinde çalışmalarına devam etti. Öte yandan Ar-Ge ve tasarım alanındaki başarımız bir kez daha taçlandı. Şehirler arası, servis ve okul taşımacılığı gibi geniş bir kullanım alanı sunmak üzere Avrupa pazarına özel olarak tasarladığımız ve büyük beğeni toplayan otobüsümüz Territo U, BIG SEE Awards 2021 ve European Product Design Award ödüllerine layık görüldü” dedi.
 
OTOKAR SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ÇALIŞIYOR
Otokar çevre, sosyal ve yönetişim konularında yaptığı çalışmalarla 6 yıldır Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan 61 şirketten biri. İklim değişikliği ve emisyonların yönetimi konularında Koç Holding’in 2050 Karbon Nötr Programı’ı doğrultusunda Otokar, alternatif yakıtlar, enerji verimliliği ve yeşil satın alma gibi çalışmalar yürütüyor. Otokar ayrıca, Koç Holding’in imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UN Women Kadının Güçlenmesi Prensiplerini benimsiyor.
 
 
2022 OTOKAR’IN YENİLİK YILI OLACAK
Globalleşme atılımının devam edeceği 2022 yılı hakkındaki hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Basri Akgül şöyle konuştu; “Bu yıl iç pazarda sahip olduğumuz liderliğimizi korumayı hedefliyoruz,  öncü olduğumuz alanlara yenilerini eklemek için yatırıma devam edip, var gücümüzle çalışacağız. Avrupa’da regülasyonlar nedeniyle alternatif yakıtlı çevreci araçlara, elektrikli otobüslere geçiş hızlanıyor. Otokar için büyük fırsat olduğunu düşünüyoruz. Avrupa başta olmak üzere hedef pazarlarımızdaki ihracatımızı artırmak için tanıtım faaliyetlerimize devam edeceğiz. Son iki yıldır kamyon pazarındaki başarılı yükselişimizi bu yıl da sürdürmeyi hedefliyoruz. 2022’de öncüsü olduğumuz elektrikli araçlarda ürün gamımızı genişleteceğiz. Yıllardır ülkemizde ve ihracat pazarlarından minibüsümüz ile ilgili heyecanlı bir bekleyiş var. Bu yıl bu bekleyiş sona eriyor. Tasarımıyla, özellikleriyle şehir içi taşımacılıkta rakipsiz bir aracı bu yıl satışa sunacağız. 2022, Otokar’ın yenilik yılı olacak.”