Simülasyon ve NVH Testleri

Bu bölümde; gerçek çalışma koşullarını temsil eden çevresel etkiler, özel maksatlı test laboratuvarları kullanılarak araca uygulanmaktadır. Bu sayede ARGE sürecinde ürünün, ömrü boyunca maruz kalabileceği yapısal ve termal yükler hızlandırılmış olarak uygulanabilmektedir. Çalışma konuları olarak dayanıklılık, yorulma mekaniği, titreşim, gürültü ve termo-aerodinamik sistemler söylenebilir.

Hidrolik yol simülatörü üzerinde; araç süspansiyon sistemlerinin ters transfer matrisleri oluşturularak yol verileri simülasyon verilerine çevrilmekte ve araçların gövde/süspansiyon aksamlarının hızlandırılmış ömür testleri gerçekleştirilmektedir.

Benzer şekilde; altı serbestlik dereceli simülatör üzerinde de hareket simülasyonları yapılmakta ve askeri araç atış kontrol sistemlerinin performansları test edilmektedir. Dinamometreli klimatik odada; nem-sıcaklık kontrolü ve araç yük simülasyonları yapılarak, dünyanın farklı coğrafi bölgelerindeki fiziki koşullar simüle edilmekte ve araçların farklı iklimlerdeki ısıtma-soğutma sistem ve alt sistem termal davranışları incelenmektedir.

Simülasyon ve NVH Testleri

Otomotiv ve Saha Testleri

Otomotiv ve Saha Testleri

Bu bölümde; Tasarım ekiplerince geliştirilmekte olan tekerlekli ve paletli araçların gerçek kullanım koşullarında, suda veya karada dinamik yükler altında davranışları incelenmektedir. Araç dinamiği, hareket kabiliyeti, fren/süspansiyon/direkiyon/yakıt sistemi gibi tüm otomotiv bileşenlerinin peformansı, sensörler vasıtasıyla sıcaklık, basınç, kuvvet, tork gibi fiziksel büyüklükler cinsinden sayısallaştırılmaktadır. Bu sayede müşteri ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli çalışmaların belirlenmesi, mühendislik sürelerinin kısaltılması hedeflenmektedir. Komfor, dayanıklılık, iç gürültü, titreşim gibi birinci dereceden hissedilir fiziksel parametrelerin tespiti ile ilgili detaylı test faaliyetleri yürütülmektedir.
 

EMI/EMC Testleri

Bu bölümde; elektromanyetik girişim ve uyumluluk konularında çalışmalar yapılmaktadır. Sistem ve alt sistem elektroniklerinin içerisinde bulundukları elektromanyetik ortamdan etkilenmeden veya bulundukları ortamda çalışan diğer cihaz ve sistemleri etkilemeden fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için test ve analiz faaliyetleri yürütülmektedir. Bu kapsamda iletim ve ışıma yoluyla bağışıklık ve yayınım testlerini, açık saha test koşullarını temsil eden Otokar yansımasız odalarında gerçekleştirilmektedir. Radar kesit alanı optimizasyonu, anten yerleşimi ve etkileşimi konularında analizler yapılmaktadır. Uluslararası askeri ve ticari test standartlarına uyumlu testler yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları MIL-STD-461E/F, CISPR12, CISPR25, 2004/104/EC ve ECE R10’dur. Otokar EMI/EMC Test Merkezi ISO17025 Deney Laboratuvarı işletme ve yönetim esaslarına uygun faaliyet göstermektedir, kapsamına TÜRKAK sitesinden ulaşılmaktadır.
 

EMI/EMC Testleri